Przejdź do treści
Strona główna » Stopnie i oceny na studiach

Stopnie i oceny na studiach

  • przez
person with tattoo on arm holding pen writing on white paper
W skrócie: zaliczenie jest dopiero od 3.0

System oceniania na studiach może być na początku niejasny dla świeżo upieczonych maturzystów. Różni się on od tego stosowanego w szkolnictwie średnim i podstawowym, do którego przyzwyczaja nas system edukacji przed maturą. Skala ocen zaczyna się od 2 i kończy na 5, gdzie 2 oznacza brak zaliczenia, a 5 najlepszy wynik. Skala ta czasami może się różnić zależnie od uczelni, plotki głoszą, że są uczelnie ze skalą 2 do 6 ale są rzadkością w Polsce.

System wagowy ocen

Czasami w ramach poszczególnych przedmiotów możemy spotkać się z systemem ocen wagowych – jest to system, w którym każda grupa ocen może mieć inną wagę i tym samym mieć inne znaczenie dla finalnego wyniku z przedmiotu. Jest to system potencjalnie bardziej sprawiedliwy (np. ocena z wejściówki ma mniejsze znaczenie niż z egzaminu) ale nie jest często spotykana poza uczelniami technicznymi i przedmiotami prowadzonymi przez starszej daty profesorów.

Niższy próg zaliczenia?

Na niektórych uczelniach można się spotkać z sytuacją, gdzie 2.5 zalicza jakąś część materiału ale i tak musimy uzyskać średnią 3.0 z całego przedmiotu. Nie jest to częsta praktyka wśród prowadzących i warto zawsze uważać na pierwszych zajęciach, kiedy przedstawiane są warunki zaliczenia z przedmiotu. Tym bardziej warto być uważnym na pierwszych zajęciach, bo część przedmiotów można zaliczyć uzyskując pozytywne oceny z prac, które można przygotować w domu. Inną praktyką zamiast walki o oceny z egzaminów mogą być same obecności, co wbrew pozorom nie jest czymś rzadkim.

Stypendia a oceny

Kiedy warto walczyć o najwyższe stopnie? Jeśli czujemy, że mamy szanse na różnego rodzaju stypendia naukowe. Są to stypendia dla studentów z najlepszymi osiągnięciami, średnimi i wyróżniającymi się na tle pozostałych studentów. Takie stypendia zależnie od uczelni i organizatora mogą przysługiwać za najlepszą średnią na roku, na uczelni czy nawet za wygranie jakiegoś konkursu. Ostatnia grupa finansowana jest zazwyczaj przez organizatorów konkursów będących organizacjami poza uczelnianymi. Dobre oceny mogą również stać się przepustką na wymarzony staż – na niektórych kierunkach istnieje duża konkurencja w ubieganiu się o staże.

Zostaw komentarzCancel reply