Przejdź do treści
Strona główna » Najlepsze laptopy na studia – co wybrać?

Najlepsze laptopy na studia – co wybrać?

Nurtujące pytania

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zakupu laptopa na studia

Czy laptop na studia jest konieczny?

Nie, laptop na studia nie jest niezbędny. Jeśli jednak twój jedyny dostęp do Internetu to smartfon – może być ciężko. Przeglądanie materiałów z wykładu na telefonie jest zwyczajnie niewygodne. Tworzenie slajdów na zajęcia czy pisanie wypracowań jest karkołomne. Zawsze pozostaje opcja używania komputera na wydziale lub w bibliotece. Są oczywiście kierunki studiów, gdzie laptop jest wręcz niezbędny. Są również kierunki gdzie jego posiadanie jest raczej opcjonalne.

Jaki laptop na studia informatyczne?

Przede wszystkim wytrzymały. Laptop na studiach informatycznych przydaje się codziennie, będzie na pewno mocno eksploatowany. Powinien być to laptop raczej z serii biznesowych lub na tyle niedrogi, że wymiana go na nowy model po paru latach nie będzie wielką stratą. Z pewnością przydaje się duża pojemność pamięci RAM (16GB wydaje się optymalne) oraz wydajny procesor.

Laptop na studia humanistyczne?

Najlepiej jak najlżejszy. Na studiach humanistycznych laptop raczej nie będzie zmuszany do ciężkiej pracy. Do tworzenia i przeglądania notatek wystarczy podstawowy model. Im bardziej poręczny i im mniej waży tym wygodniej będzie nosić go ze sobą obok książek. Można pokusić się o stwierdzenie, że gdy nie ogranicza Cię budżet warto wybrać MacBooka Air lub Microsoft Surface jeśli koniecznie nie chcesz używać urządzeń Apple.

Co lepsze laptop czy tablet?

Generalnie laptop jest lepszym wyborem. Duży tablet z pewnością będzie wygodny do przeglądania materiałów i zawsze można mieć go pod ręką. Jednak bez dodatkowej klawiatury tworzenie na nim prezentacji czy notowanie jest niemożliwe. Tablety z iOS lub Andoridem nie poradzą sobie też z każdym zadaniem, szczególnie niektóre programy nie mają swoich wersji mobilnych.

Jak wybierać i jak szukać laptopa na studia

W tym materiale poczyniliśmy kilka założeń i polecamy przy samodzielnym szukaniu również się ich trzymać.

Przede wszystkim patrzmy na podstawowe parametry takie jak ilość pamięci RAM – przynajmniej 8GB. Rodzina procesora – przy samodzielnym wyborze polecamy trzymać się wyłącznie procesorów Intel z serii i3 lub i5 oraz AMD Ryzen z właściwie dowolnej serii. Unikać należy procesorów takich jak Celeron, Pentium czy Athlon, które po krótkim czasie zaczną zwalniać.

Trochę bardziej sprawa z wyborem procesora ma się przy laptopach używanych. Tam rzadko trafimy na Ryzeny. Należy trzymać się również i3 czy i5 z generacji przynajmniej czwartej. Można to łatwo rozpoznać po numerze modelu. Jeśli numer jest czterocyfrowy, to pierwsza cyfra oznacza generację. Jeśli numer jest pięciocyfrowy lub ma dłuższą nazwę numer generacji to dwie pierwsze cyfry. Dla przykładu: i5-4200M to generacja czwarta, i3-1115G4 to generacja jedenasta.

Warto zwracać uwagę na serie biznesowe, które mogą z wyglądu być nieco bardziej ascetyczne i rzadko kiedy mają dedykowaną kartę graficzną, ale na pewno posłużą znacznie dłużej i dłużej popracują na baterii.

Używany laptop na studia za około 1000 zł

W tym przedziale cenowym polecamy zainteresować się raczej wyłącznie laptopami używanymi. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieją na polskim rynku firmy, które zajmują się odsprzedażą biznesowych laptopów poleasingowych. Jest to naszym zdaniem znacznie lepszy wybór ze względu na zwiększoną wytrzymałość i żywotność konstrukcji przeznaczonych dla biznesu. Znaczy to tyle, że kilkuletni laptop klasy biznesowej posłuży znacznie dłużej niż nowy laptop konsumencki w podobnej cenie.

Jedno z takich miejsc, gdzie można dostać laptopy poleasingowe jest sklep AMSO. Nie jest to reklama, po prostu sami korzystaliśmy z oferty sklepu i za każdym razem byliśmy z niego zadowoleni 🙂

Laptopy na które warto zwrócić uwagę:

  • Thinkpad
    • X240
    • X250
    • X260
    • X270
    • T440
    • T440s
    • T440p
  • HP Elitebook
    • G820
    • G840
    • G1
    • G2
    • G3
  • HP ProBook 640 G2
  • Dell Latitude E7250
  • Microsoft Surface Pro 3 lub Pro 4*

*Surface jest przypadkiem dosyć specyficznym. Na duży plus należy zaliczyć dotykowy ekran, niską wagę i małe rozmiary. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że Surface bardzo mocno się grzeją i w wielu wypadkach nie da się ich naprawić.

Laptop na studia do 1500 zł

W obecnych czasach 1500 zł na laptopa to wciąż niewiele, ale jest to już kwota, za którą da się kupić porządnego laptopa, który posłuży na studiach.

Ciekawą propozycję dla studentów przygotował Acer z modele Aspire 3 A315-35. W cenie do 1500 zł ofertuje aż 16GB RAM dysk 256GB, 9h deklarowanej pracy na baterii i Windowsa 11 w trybie S. Jego dwa główne minusy to dosyć słaby procesor oraz tryb S Windowsa 11. Z pierwszym minusem nie jesteśmy w stanie nic zrobić, ale tryb S da się z łatwością wyłączyć wg. instrukcji zamieszczonych na stronie Microsoftu:

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/prze%C5%82%C4%85czanie-poza-tryb-s-w-trybie-windows-4f56d9be-99ec-6983-119f-031bfb28a307

Jako alternatywy można poszukać Acer Aspire 3 ale z procesorem Athlon 3050U i 8GB RAM. Ten występuje w różnych konfiguracjach z większym lub mniejszym dyskiem.

Jeśli chodzi o zupełnie inną konstrukcje to warto zainteresować się HP 255 G8 3050/8GB/128/Win10P, który będzie bardzo podobnie działał do powyższych.

Nie są to na pewno laptopy na lata i raczej zestarzeją się bardzo szybko, ale w tej cenie należy się z tym liczyć.

Laptop na studia do 2000 zł

Za dwa tysiące złotych wybór jest już znacznie lepszy. Możemy tu znaleźć ekrany w rozdzielczości fullHD oraz mocniejsze procesory, które podołają codziennej pracy przez przynajmniej kilka lat. Są to procesory takie jak AMD Ryzen 3 5300U czy i3-1115G4 (lub inne i3 z 11 lub 10 generacji). Laptopy mimo w miarę mocnych procesorów powinny dać radę popracować przez cały dzień zajęciowy bez ładowania.

Proponujemy zwrócić się tutaj głównie ku konstrukcjom z pod marki HP:

  • HP 250 G8 – i3-1005G1 8GB RAM
  • HP 255 G8 – AMD Ryzen 3 5300U 8GB RAM
  • HP 15s-fq20000ne – i3-1115G4 8GB RAM
  • HP 15s-fq2679nw – i3-1115G4 8GB RAM
  • HP 14s-dq2002nj – i3-1115G 8GB RAM (14 calowy ekran)

Laptop na studia do 3000 zł

Za tą kwotę poza tym co w poprzedniej kategorii możemy liczyć oczywiście na lepszą wydajność, lepsze wykonanie, ale też i ładniejszy design.

Nasze propozycje to:

Laptop na studia do 5000 zł

MacBook Air w promocji dla studentów. To jest rozwiązanie niemalże ostateczne dopóki nie potrzebujesz uruchamiać programów dostępnych wyłącznie na Windowsa. Na dodatek Apple przewidział zniżki dla studentów: Ceny dla edukacji i rabaty studenckie – Edukacja – Apple (PL)

Inną opcją od Apple może być zakup iPada z dodatkową klawiaturą. Dotykowy ekran jest dosyć użyteczny w mobilnych urządzeniach 🙂

Jeśli jednak potrzebujesz laptopa z systemem Windows lub po prostu nie lubisz ekosystemu Apple polecamy poniższe opcje:

  • ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QC-K2123T 14″ IPS 120Hz R7-5800HS 16GB RAM 512GB SSD GeForce RTX3050 Windows 10 Home – kiedy poza nauką laptopa planujesz używać jako komputera do gier. Ekran ma odświeżanie 120Hz co przyda się w grach ale zwykła praca również jest o wiele przyjemniejsza im wyższe jest odświeżanie
  • ASUS ZenBook 14 UX3402ZA i5-1240P/16GB/512/Win11 OLED – Odpowieź Asusa na macbooka, ale z systemem Windows. Na uwagę zasługuje ekran OLED
  • Lenovo ThinkPad L14 R5/32GB/512/Win10P – bardzo wytrzymały sprzęt, jednak ostatnio słabo z dostępnością w sklepach

1 komentarz do “Najlepsze laptopy na studia – co wybrać?”

  1. Praktyka pokazuje, że laptop na studiach jest niezbędny. Tworzenie jakichkolwiek treści, projektów, rozwiązywanie zadań – na pewno nie na kartce. I o ile indeks w telefonie obsłużysz z łatwością, o tyle tak, jak wspomniano – nie przeczytasz wygodnie wykładów, tym bardziej w postaci prezentacji. Mówiąc jednak szczerze nie każdego stać na zakup nowego laptopa. To zwykle wydatek kilku tysięcy złotych. Alternatywnym wyjściem jest zakup poleasingowego laptopa do szkoły czy na studia. Zdecydowanie budżetowe wyjście, a może pomóc w nauce wielu studentom.

Zostaw komentarzCancel reply