Przejdź do treści
Strona główna » Studia techniczne – czy warto? co po nich? jak je wybrać?

Studia techniczne – czy warto? co po nich? jak je wybrać?

  • przez

W dzisiejszym dynamicznym świecie, pełnym innowacji i technologicznych przełomów, wybór studiów technicznych otwiera przed nami niezliczone możliwości – zdecydowanie więcej niż kilkanaście lat temu. Od informatyki po automatykę, praktycznie wszystkie kierunki techniczne zapewniają nam solidne podstawy do rozwoju kariery w dziedzinie, która w tym momencie jest już nieodłączna od naszej codzienności – przecież za każdą aplikacją w telefonie czy za każdą windą w bloku stoi ogromna liczba inżynierów. Jeśli dalej się wahasz przed wyborem studiów, w tym artykule spróbujemy przybliżyć tobie bliżej studia na politechnice oraz karierę po nich. Zobaczysz, czy to na pewno coś dla ciebie! W realizacji tego projektu wsparła nas Politechnika Świętokrzyska, więc po przeczytaniu artykułu polecamy Wam sprawdzić, czy któryś z kierunków, które mają w ofercie, przypadkiem Was nie zainteresuje.

Na wstępie jeszcze chcę zaznaczyć i wam przypomnieć, że brak umiejętności zdecydowania się, co będziecie robić do końca życia, jest czymś zupełnie normalnym! Przecież nie każdy 18 latek wie w tak młodym wieku, czym będzie zajmował się przez następne lata. Pamiętajcie także, że zmienianie studiów również jest totalnie okej i to nic złego, że przez rok czy semestr nie uczyliście się czegoś, co potem użyjecie w życiu. A wszystko może zawsze się przydać!

Na jakiej podstawie należy wybrać uczelnię?

Z miesiąca na miesiąc, gdy koniec nauki w szkole średniej jest coraz bliżej, tym bardziej uczniowie zaczynają rozważać, jaki kierunek studiów wybrać. Zazwyczaj najpierw skupiają się na interesującym ich temacie, a dopiero potem zastanawiają się, na której uczelni go realizować. Często głównym kryterium wyboru są dobre połączenia komunikacyjne lub prestiż danej uczelni. Jednak chciałabym zwrócić uwagę na jedno istotne zagadnienie, które często umyka nam z pola widzenia – znaczenie lokalizacji uczelni i dostępu do zasobów naukowych. Często przy wyborze studiów skupiamy się na znanych uczelniach daleko od naszej rodzimej miejscowości, uznając je za bardziej prestiżowe. Jednak warto zastanowić się, czy wyjazd z rodzinnej miejscowości zawsze przynosi korzyści. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że uczelnia blisko nas może posiadać bogate zasoby naukowe i materiały, które stanowią cenne wsparcie podczas studiów.

Uczelnie techniczne w naszym regionie, takie jak Politechnika Świętokrzyska, mogą być świetnym wyborem dla przyszłych studentów. Ich bliskość pozwala na wygodny dojazd i utrzymanie więzi rodzinnych oraz znajomości z lokalnym środowiskiem. Ponadto, te uczelnie często dysponują doskonale wyposażonymi laboratoriami, nowoczesnymi technologiami oraz specjalistycznymi materiałami naukowymi, które stanowią solidne fundamenty dla zdobycia praktycznej wiedzy – warto w tym miejscu (w szczególności!) wspomnieć o Centrum Laserowych Technologii Metali, który stanowi unikalną jednostkę naukową w skali kraju i prowadzi badania w obszarze technologii laserowych i plazmowych.

A co po studiach…?

Rzeczywiście, analizując wiele rankingów dotyczących poszukiwanych zawodów na rynku pracy, można zauważyć, że wiele z nich jest związanych z kierunkami inżynierskimi. To wynika z kilku istotnych czynników, m.in. rozwoju technologicznego (o którym wcześniej już wspomnieliśmy), a tym samym postępu w naukach ścisłych, ale także wysokiej elastyczności i uniwersalności – w końcu jest od groma różnych rodzajów programistów czy dziedzin zarządzania. W rezultacie studia inżynierskie oferują ogromne perspektywy zawodowe w dynamicznie rozwijających się branżach, a tym samym stanowią cenny kapitał dla pracodawców (pamiętajcie, że bardzo często studia są wręcz wymagane do podjęcia danej ścieżki kariery!). Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na te kierunki, jeśli interesuje Was rozwój w dziedzinach technicznych.

Ale nauka to nie wszystko!

Jeszcze chyba warto Wam przypomnieć, że nie możecie się też skupiać tylko i wyłącznie na temacie pracy po studiach oraz możliwości naukowych – tak, są to bardzo ważne tematy, ale siedząc z nosem w książkach przez 3 lata (albo i więcej) i nie zajmując się niczym innym, szybko doznacie wypalenia zawodowego. Warto zainteresować się aktywnościami ,,pozaszkolnymi” na waszej uczelni, gdyż nie dość, że będziecie mieli możliwość rozwoju swoich pasji, ale także czasami możecie trafić na projekt, który będzie naprawdę dobrym dodatkiem do waszego pierwszego CV! Na przykład na Politechnice Świętokrzyskiej możecie spotkać liczne festiwale, koncerty, kluby – np. Klub Turystyki Kwalifikowanej, jeśli interesują Was podróże. Poza tym istnieją też sekcje sportowe, na które warto zwrócić uwagę, jeśli lubicie czasami trochę poruszać się.

I jak? Będziecie teraz wiedzieli, na co zwrócić uwagę? Wpadnijcie na naszego discorda, jeśli dalej macie wątpliwości, jaką uczelnię wybrać 🙂 

Zostaw komentarzCancel reply