Opis kierunku
Studia I stopnia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Studia te oferują ogólnoplastyczne przygotowanie studentów do realizacji własnych koncepcji artystycznych, bazując na ich kompetencjach warsztatowych. Program przygotowuje również do prowadzenia działań artystyczno-edukacyjnych, które promują sztuki plastyczne oraz animację kultury wizualnej.
Uprawnienia do nauczania
Po ukończeniu fakultatywnego Modułu Kształcenia Nauczycieli, studenci mogą zdobyć uprawnienia do nauczania przedmiotu Plastyka we wszystkich typach szkół, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r., Dz. U., poz. 1450.
Kształcenie artystyczne i edukacyjne
Program o profilu praktycznym umożliwia absolwentom podjęcie wyzwań na współczesnym rynku pracy, zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym. Studenci nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie dyscyplin przypisanych do kierunku oraz kompetencje społeczne, które pozwalają na tworzenie indywidualnych koncepcji form zapisu wizualnego w różnych obszarach działalności zawodowej – artystycznej i edukacyjnej.
Wybrane przedmioty
- Rysunek (do wyboru: Rysunek ilustracyjny, Rysunek projektowy, Rysunek cyfrowy)
- Malarstwo (do wyboru: Malarstwo użytkowe, Malarstwo cyfrowe, Malarstwo w tkaninie)
- Grafika (do wyboru: Grafika wydawnicza, Grafika cyfrowa, Grafika reklamowa)
- Rzeźba i działania przestrzenne (do wyboru: Rzeźbiarskie formy użytkowe, Ceramika, Podstawy projektowania ubioru)
- I Pracownia artystyczna - dyplomowa (Rysunek, Malarstwo, Tkanina artystyczna, Grafika/Grafika cyfrowa, Rzeźba, Fotografia, Multimedia, Intermedia, Projektowanie graficzne, Sztuki projektowe, Struktury wizualne)
- Upowszechnianie, animacja i promocja kultury wizualnej
- Przedsiębiorczość w kulturze, sztuce i edukacji plastycznej
- Historia sztuki, Zagadnienia sztuki współczesnej
Kompetencje absolwenta
- Umiejętność projektowania, wyrażania i realizacji własnych koncepcji artystycznych.
- Umiejętności artystyczno-warsztatowe w zakresie sztuk plastycznych (sztuk pięknych oraz projektowych).
- Wiedza w zakresie historii sztuki, doktryn estetycznych i zagadnień sztuki współczesnej, przedsiębiorczości w kulturze, sztuce i edukacji plastycznej.
- Stosowanie różnorodnych metod upowszechniania i animacji kultury wizualnej.
- Gotowość do podjęcia współpracy w ramach organizacji i realizacji wystaw, imprez kulturalnych oraz projektów i warsztatów artystycznych.
Perspektywy zawodowe
- Praca artystyczno-edukacyjna w instytucjach kultury: domach kultury, galeriach sztuki, muzeach i ośrodkach edukacji pozaszkolnej oraz mass mediach, agencjach reklamowych i promocyjnych, pracowniach artystycznych, branżowych zakładach usługowych, organizacjach pożytku publicznego i stowarzyszeniach, domach i klubach seniora.
- Własna działalność artystyczna w pracowniach plastycznych.
- Działalność upowszechniająca sztuki wizualne, animacja kultury plastycznej w społeczeństwie.
- Organizacja i realizacja wystaw, imprez oraz projektów artystycznych.
- Nauczyciel przedmiotu Plastyka we wszystkich typach szkół (po ukończeniu fakultatywnego Modułu Kształcenia Nauczycieli).