Opis kierunku
Kierunek filologia szwedzka
Kraje skandynawskie od dawna budzą naszą fascynację. Czy naprawdę istnieje skandynawski kraj, gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na filologii szwedzkiej. Na tym kierunku nauczysz się języka szwedzkiego, a także zgłębisz wiedzę o języku, literaturze, historii i kulturze Szwecji oraz innych krajów skandynawskich, a także ich roli w kulturze Europy.
Nauka języka szwedzkiego
- W ciągu pierwszych dwóch lat studiów opanujesz język szwedzki na tyle, że na trzecim roku będziesz mógł uczestniczyć w zajęciach prowadzonych po szwedzku.
- Po ukończeniu studiów I stopnia będziesz posługiwać się językiem szwedzkim na poziomie C1, a po studiach II stopnia na poziomie C2 (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego).
Możliwości stypendialne
- W trakcie studiów masz możliwość wyjazdu na stypendia do Szwecji, finansowane przez Instytut Szwedzki lub inne szwedzkie organizacje.
- Studenci mogą także uczestniczyć w wyjazdach do Szwecji i Norwegii w ramach programu ERASMUS, na uniwersytety w Lundzie, Växjö, Oslo oraz Høgskolen i Sørøst-Norge (HSN).
Zaawansowana wiedza i możliwości zawodowe
- Studia oferują zdobycie zaawansowanej wiedzy w wybranej tematyce badawczej (językoznawczej, literaturoznawczej lub przekładoznawczej), co umożliwia późniejsze zatrudnienie w instytucjach kulturalnych, dyplomacji czy sektorze usług wymagających bardzo dobrej znajomości języka szwedzkiego.
Wydział Filologiczny
- Wydział Filologiczny istnieje od 1951 roku, oferując kierunki studiów, których tradycja sięga wieków wstecz.
- Wydział kształci na ponad 20 filologiach, ucząc 50 języków i posiada kategorię A nadaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Kierunki studiów na Wydziale zajmują czołowe miejsca w rankingach Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.
- Uzdolnieni studenci mogą zdobyć prestiżowe nagrody, takie jak Diamentowy Grant.
Możliwości zawodowe
- Absolwenci mogą pracować jako tłumacze, redaktorzy, nauczyciele, dziennikarze, pracownicy służb dyplomatycznych lub specjalnych.
- Praktyki i płatne staże oferowane przez współpracujące firmy oraz kursy zawodowe i certyfikowane szkolenia pomagają w płynnym wejściu na rynek pracy.
- Studia na Wydziale Filologicznym to także zajęcia w małych grupach i możliwość działania w ponad 20 kołach naukowych.
Instytut Filologii Germańskiej
- Studia na kierunku filologia szwedzka prowadzone są w Instytucie Filologii Germańskiej.
- Główne obiekty Wydziału Filologicznego znajdują się w centrum Krakowa, w nowoczesnym kompleksie Collegium Paderevianum.
- Biblioteka Wydziału Filologicznego zapewnia dostęp do krajowych i światowych zasobów informacji.
Możliwości edukacyjne
- Ukończenie studiów II stopnia umożliwia pracę jako tłumacz tekstów specjalistycznych, a po spełnieniu dodatkowych wymogów - tłumacz przysięgły.
- Absolwenci mogą pracować jako specjaliści do spraw skandynawskich w instytucjach kulturalnych, politycznych i gospodarczych.
- Możliwość pracy jako lektorzy lub wykładowcy na uczelniach wyższych, a po ukończeniu szkoły doktorskiej - jako pracownicy badawczy lub badawczo-dydaktyczni.
Dalsza edukacja
- Szkoła Doktorska, np. Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych
- Studia podyplomowe, np. studia podyplomowe Wydziału Filologicznego
- Studia II stopnia