Opis kierunku
Biotechnologia: interdyscyplinarna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki
Biotechnologia to interdyscyplinarna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki, odpowiadająca na potrzeby innowacyjnej gospodarki zarówno w kraju, jak i za granicą. Kształcenie na tym kierunku spełnia oczekiwania rynku pracy. Komisja Europejska podkreśla, że biotechnologia ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności gospodarki, dlatego wykorzystanie jej potencjału naukowego do tworzenia nowych produktów i technologii jest wysoce pożądane.
Dlaczego warto studiować biotechnologię na UMK?
- Uzyskasz stopień licencjata na studiach I stopnia i tytuł magistra na studiach II stopnia.
- Zdobędziesz wiedzę niezbędną do pełnego zrozumienia procesów biotechnologicznych.
- Otrzymasz praktyczne przygotowanie do stosowania najnowszych technik biologii molekularnej i inżynierii genetycznej.
- Realizując wybrany program dodatkowy (np. Biotechnologia medyczna, Biotechnologia żywności, Agrobiotechnologia, Techniki mikroskopowe stosowane w biotechnologii, Nowoczesne techniki badawcze w biotechnologii), samodzielnie stworzysz własny profil studiów zgodny z zainteresowaniami i potrzebami rynku pracy.
- Możesz zrealizować indywidualny projekt badawczy.
- Skorzystasz z laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą, multimedialnych sal wykładowych, pracowni komputerowych oraz zbiorów bibliotecznych.
- Skorzystasz z szerokiej oferty stypendiów naukowych i socjalnych oraz możliwości wynikających z doskonałej organizacji miasteczka akademickiego.
Co po studiach?
Sylwetka absolwenta kierunku Biotechnologia charakteryzuje się wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami, które czynią go cenionym specjalistą w nowoczesnej dziedzinie wiedzy. Absolwenci znajdują zatrudnienie m.in.:
- Jako specjaliści lub eksperci w instytutach oraz ośrodkach badawczych opracowujących i wdrażających nowoczesne techniki i technologie, zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym, spożywczym oraz w rolnictwie.
- W laboratoriach badawczo-rozwojowych, kontrolnych i diagnostycznych.
- W instytucjach zajmujących się nadzorem i kontrolą jakości środowiska (oczyszczalnie ścieków, kompostownie odpadów).
- We własnych firmach, gdyż uzyskane umiejętności i kompetencje pozwalają na założenie i prowadzenie takiej działalności.
- W nauce (uczelnie, instytuty badawcze).