Opis kierunku
Nauka z nami
Dzięki nauce z nami możesz poznać, jak działają współczesne archiwa – instytucje, komórki organizacyjne w większości polskich instytucji oraz zbiory danych w formie cyfrowej. Uczymy wyszukiwania informacji w tych zasobach dla różnych celów, zarówno naukowych, jak i praktycznych. Pokazujemy, jak czytać dokumentację, także „między wierszami”. Przekazujemy wiedzę na temat pracy administracji „od kuchni”, wykorzystania nowoczesnych narzędzi zarządzania dokumentacją, instrukcji kancelaryjnych, wykazów akt oraz współczesnego sprzętu biurowego. Naszym celem jest, aby absolwenci potrafili sprawnie organizować biurowość, stale szukając efektywności w postępowaniu z dokumentacją przez cały jej cykl życiowy. Łączymy wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami. Wychodzimy z założenia, że aby podejmować dobre decyzje, należy wiedzieć nie tylko „jak?”, ale przede wszystkim „dlaczego”!
Co na studiach?
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu kształci archiwistów nieprzerwanie od 1951 roku.
- W roku akademickim 2006/2007 jako pierwsi w kraju uruchomiliśmy unikatowy kierunek studiów „Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją”.
- Posiadamy największy w Polsce i znaczący na świecie dorobek naukowy w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją.
- Nasza kadra to zarówno teoretycy z tytułami naukowymi, jak i praktycy, pracownicy archiwów i urzędów.
- Uczymy w jednym z najnowocześniejszych budynków dydaktycznych.
- Kładziemy nacisk na praktyczną naukę zawodu, dlatego część zajęć prowadzą praktycy i odbywają się one w instytucjach archiwalnych regionu.
- Studenci mają możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych w ramach wolontariatów, staży i praktyk przewidzianych programem studiów.
- Stawiamy na dobrą znajomość języków obcych; możesz rozpocząć naukę lub pogłębić znajomość języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i łacińskiego.
- Nasi studenci rozwijają zainteresowania naukowe w Studenckim Kole Naukowym Archiwistów, podczas wyjazdów szkoleniowych i warsztatów.
Co po studiach?
Po uzyskaniu licencjatu, absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobyć tytuł magistra archiwistyki i zarządzania dokumentacją. Studia przygotowują do pracy w różnych miejscach, takich jak:
- Archiwa historyczne (państwowe, wojskowe, uniwersyteckie, kościelne, Instytut Pamięci Narodowej).
- Archiwa zakładowe lub składnice akt w urzędach, instytucjach, przedsiębiorstwach.
- Biblioteki i muzea, zwłaszcza w działach rękopisów i zbiorów specjalnych.
- Urzędy, biura i kancelarie na stanowisku menadżera procesu zarządzania dokumentacją i organizatora pracy biurowej.
- Archiwa społeczne, ośrodki dokumentacyjne i informacyjne.
- Prywatne przedsiębiorstwa świadczące usługi z zakresu back-office.
- Przygotowujemy do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie usług kancelaryjno-archiwalnych.