Logo Uniwersytet Opolski

Stosunki Międzynarodowe

Uniwersytet Opolski

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Nauk Społecznych

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Kierunek Stosunki Międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to kierunek odpowiadający na wyzwania, oczekiwania i tendencje współczesnego, zglobalizowanego świata. Obejmuje nie tylko relacje między państwami i funkcjonowanie organizacji międzynarodowych, ale także takie zjawiska jak migracje międzynarodowe, komunikacja międzykulturowa, działalność korporacji transnarodowych, globalny przepływ informacji oraz kształtowanie się międzynarodowego rynku pracy. Te globalne zjawiska wpływają na poziomie regionalnym, lokalnym oraz indywidualnym.

Cele Kształcenia

Celem kształcenia na kierunku Stosunki międzynarodowe jest nabycie przez absolwentów wiedzy i umiejętności umożliwiających zrozumienie i analizę złożoności współczesnego świata. Program przekazuje również kompetencje praktyczne niezbędne na współczesnym rynku pracy. Kierunek ten jest idealny dla osób pragnących aktywnie uczestniczyć w bieżących wydarzeniach politycznych, ekonomicznych i kulturowych.

Praktyczne Kształcenie

Duży nacisk kładziemy na praktyczne kształcenie umiejętności i kompetencji społecznych. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z branży, posiadających doświadczenie zawodowe zdobyte we współpracy z administracją państwową i organizacjami pozarządowymi. Absolwenci są przygotowani do pracy w instytucjach unijnych, administracji publicznej oraz organizacjach pozarządowych, a także w sektorze prywatnym. Badania ekonomicznych losów absolwentów (ELA 2015) wskazują, że nasi studenci szybko znajdują satysfakcjonujące zatrudnienie.

Program Studiów

Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu międzynarodowych stosunków politycznych, ekonomicznych i kulturalnych. Uczą się praktycznego ich wykorzystania, co ułatwia im odnalezienie się na dynamicznym rynku pracy. Program studiów obejmuje szeroki wachlarz przedmiotów podstawowych i kierunkowych oraz kursów specjalistycznych, co pozwala studentom na autonomię w doborze przedmiotów zgodnie z ich zainteresowaniami.

Moduły Kształcenia

Program studiów wyróżnia cztery moduły, z których studenci wybierają dwa:

  • Bezpieczeństwo międzynarodowe
  • Dyplomacja współczesna
  • Europa Środkowa
  • Studia regionalne

Nauka Języków Obcych

Program studiów obejmuje 120 godzin kursu wybranego języka obcego oraz cykl specjalistycznych translatoriów. Zwiększona liczba godzin nauki języka obcego obejmuje słownictwo z zakresu polityki, dyplomacji, ekonomii, gospodarki i bezpieczeństwa. Studenci mogą również doskonalić umiejętności językowe i komunikacyjne podczas wyjazdów w ramach programu Erasmus+ oraz współpracy w ramach konsorcjum FORTHEM.

Perspektywy Zawodowe

Absolwenci kierunku Stosunki międzynarodowe są przygotowani do pracy w administracji samorządowej i rządowej, organizacjach społecznych, mediach, służbie państwowej oraz sektorze publicznym w Polsce i Europie. Wśród naszych absolwentów znajdują się posłowie, senatorowie, ministrowie, prezydenci i burmistrzowie miast, a także szefowie firm i biznesów międzynarodowych. Absolwenci pracują również w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich oraz angażują się w działalność organizacji pozarządowych.

Kontynuacja Nauki

Absolwent kierunku Stosunki międzynarodowe będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunkach z obszaru nauk społecznych, takich jak Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Public Relations, Global Studies, Europa Master, Politologia, Stosunki międzynarodowe, Zarządzanie Publiczne oraz kierunkach pokrewnych.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021134.875brak danychbrak danychbrak danych
2022127.75brak danychbrak danych33
2023125.125brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 19 uczelniach:

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Zobacz pozostałe (11)
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl