Logo Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki

Stopień

inżynierskie

Język

pl

Czas trwania

7 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Absolwent studiów inżynierskich

Absolwent studiów inżynierskich posiada wiedzę techniczną dotyczącą zadań inżynierskich oraz kształtowania środowiska w zakresie odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami. Potrafi rozwiązywać problemy związane z eksploatacją urządzeń, instalacji oraz obiektów służących do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł oraz gospodarki odpadami. Ma szczegółową wiedzę z obszaru OZEiGO, obejmującą zadania inwestycyjne, podstawową wiedzę ekonomiczną i prawną, niezbędną do rozumienia pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej.

Umiejętności i kompetencje

Absolwent zna podstawowe metody, techniki i technologie stosowane przy rozwiązywaniu prostych zadań inżynierskich, pozwalające wykorzystywać i kształtować potencjał przyrody w zakresie OZEiGO. Potrafi:

  • Wytwarzać i przetwarzać surowce biologiczne w biopaliwa silnikowe i kotłowe.
  • Projektować i eksploatować technologie wytwarzania gazu generatorowego, biogazu, metyloestrów olejów roślinnych, biopaliw II i III generacji, brykietów, peletów i węgla drzewnego.
  • Konstruować i użytkować ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

Ponadto, po ukończeniu modułu gospodarki odpadami, absolwent potrafi rozwiązywać problemy związane ze zbieraniem i zagospodarowaniem odpadów produkcyjnych i komunalnych. Jego kompetencje zawodowe obejmują eksploatację urządzeń technicznych w kompostowniach, oczyszczalniach ścieków oraz zakładach przetwórstwa i utylizacji odpadów niebezpiecznych. Posiada także wiedzę i umiejętności z zakresu modelowania procesów i instalacji OZE i GO, wykorzystywania energii słońca, wiatru i ziemi, technologii pozyskania i konwersji biomasy oraz aspektów środowiskowych (LCA), a także gospodarki odpadami, technologii wody i ścieków, logistyki i organizacji usług komunalnych.

Kwalifikacje zawodowe

Absolwent uzyskuje kwalifikacje zawodowe inżyniera z zakresu nauk technicznych – inżynieria mechaniczna oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Może uzyskać uprawnienia państwowe kierownika składowiska, kierownika spalarni, montera instalacji OZE oraz uprawnienia SEP G1 i G2, po zaliczeniu egzaminu państwowego. Ma możliwość korzystania z funduszy unijnych na założenie i rozwój własnej działalności gospodarczej. Zna język obcy na poziomie B2 oraz posiada umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku kształcenia. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Możliwość zatrudnienia

Osoba posiadająca ww. kwalifikację jest przygotowana do pracy na stanowiskach analitycznych, specjalistycznych i kierowniczych, inżynierskich i menadżerskich w firmach z sektora energetyki, gospodarki odpadami oraz gospodarki komunalnej. Może być zatrudniona w przedsiębiorstwach paliwowych i energetycznych oraz instytucjach kontroli jakościowej paliw konwencjonalnych i biopaliw. Absolwent znajdzie pracę w firmach zajmujących się projektowaniem i eksploatacją urządzeń i technologii stosowanych w energetyce oraz zagospodarowaniu odpadów, a także w firmach konsultingowych i doradczych w zakresie OZEiGO.

Przykładowe stanowiska pracy

Wiedza z zakresu inżynierii mechanicznej oraz inżynierii środowiska i energetyki umożliwi podjęcie pracy w instytucjach naukowo-badawczych, jednostkach samorządu terytorialnego i organizacjach pozarządowych. Przykładowe miejsca/stanowiska pracy to:

  • Specjalista ds. odnawialnych źródeł energii.
  • Specjalista ds. gospodarki odpadami.
  • Specjalista ds. gospodarki cyrkularnej.
  • Specjalista ds. audytu energetycznego budynków.
  • Pracownik urzędów w referatach ochrony środowiska, rolnictwa, energetyki.
  • Pracownik firm architektoniczno-projektowych z zakresu technologii OZE i GO.
  • Doradca/konsultant z zakresu OZE i GO.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021121.7brak danychbrak danychbrak danych
2022127.04brak danych6053
2023131.56brak danych4542

Ten kierunek znajdziesz również na 2 uczelniach:

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl