Logo Uniwersytet Warszawski

Orientalistyka - Arabistyka

Uniwersytet Warszawski

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Orientalistyczny

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Kierunek orientalistyka – arabistyka

Kierunek orientalistyka – arabistyka charakteryzuje się silnym podejściem interdyscyplinarnym, z naciskiem na naukę o kulturze i religii. Program dydaktyczny realizowany jest na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, który posiada prawie 90-letnie doświadczenie w nauczaniu kultur i języków orientalnych i afrykańskich, w tym języka arabskiego. Program opiera się na wieloletnich doświadczeniach w nauczaniu i badaniach dotyczących kultury arabskiej. Wykładowcy są specjalistami w tej dziedzinie, prowadzącymi zaawansowane badania naukowe, poparte licznymi publikacjami. Zajęcia językowe prowadzą native speakerzy, a studenci mogą ubiegać się o staż językowy lub naukowy w wybranych krajach arabskich.

Zakładane efekty kształcenia

Studenci zdobywają obszerną wiedzę o kulturze arabskiej oraz umiejętności posługiwania się językiem arabskim. Program obejmuje szeroki zakres tematów, takich jak literatura, historia, filozofia, religia i sztuka świata arabskiego i muzułmańskiego. Intensywna nauka języka arabskiego pozwala na zdobycie zaawansowanych kompetencji językowych.

Wszechstronne wykształcenie

Program orientalistyki – arabistyki zapewnia wszechstronne wykształcenie, umożliwiające prowadzenie badań interdyscyplinarnych oraz zrozumienie korzeni współczesnych problemów i konfliktów. Studenci nabywają szeroki horyzont niezbędny do zrozumienia dzisiejszych wyzwań cywilizacyjnych. Program kształci nową kadrę w obszarze nauki o kulturze i religii oraz innych dyscyplinach naukowych, promując zrozumienie, otwartość i tolerancję.

Kompetencje absolwenta

Absolwent kierunku orientalistyka – arabistyka będzie posiadał umiejętność poruszania się w sferze teorii i praktyki kultury arabskiej i muzułmańskiej. Będzie rozumiał różnorodność kultur i cywilizacji, co umożliwi mu uczestnictwo w procesie porozumienia i współpracy międzykulturowej. Zdobędzie solidne podstawy teoretyczne do refleksji nad kulturą arabską oraz umiejętność analizy podstawowych zjawisk w tej kulturze, dzięki dobremu przygotowaniu językowemu i metodologicznemu.

Możliwości zawodowe

Absolwent będzie gotowy do podjęcia pracy w instytucjach upowszechniania kultury, mediach, redakcjach oraz w administracji publicznej. Intensyfikacja kontaktów gospodarczych ze światem arabskim sprawia, że rynek pracy potrzebuje ekspertów znających język oraz realia kulturowo-społeczne państw tego regionu. Kontakty polityczne i dyplomatyczne z krajami arabskimi wymagają specjalistów z dziedziny języka i kultury arabsko-muzułmańskiej. Absolwent będzie również przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2019183.92brak danychbrak danychbrak danych
2021177.18brak danychbrak danychbrak danych
2022181.96brak danychbrak danychbrak danych
2023177.8brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 4 uczelniach:

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl