Przejdź do treści
Strona główna » Czym jest gap year?

Czym jest gap year?

  • przez

Gap Year po Maturze?

Gratulacje! Dotarliście do mety swojej szkolnej edukacji, przetrwaliście egzaminy maturalne i rozpoczęliście kilkumiesięczne wakacje. A już niedługo otworzą się dla Was drzwi do nieskończonych możliwości akademickich. 

Podczas rozmyślań o przyszłości wiele osób bierze pod uwagę zrobienie sobie gap year. Rok przerwy to coraz popularniejsza opcja. W tym artykule przeanalizujemy zalety i wady takiej decyzji, abyście mogli świadomie zdecydować, co jest dla Was najlepsze. 

Gap Year – Co to właściwie?

Gap year to świadoma przerwa od nauki lub pracy, którą najczęściej planuje się między ważnymi etapami w życiu. Najczęściej trwa około roku, choć model ten jest dość umowny. Dla maturzysty może to oznaczać decyzję o nieprzystąpieniu do rekrutacji zaraz po ukończeniu szkoły, ale dopiero w kolejnym roku akademickim. To czas na odpoczynek, odkrywanie siebie i świata, zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń.

Zalety gap year

1. Odpoczynek i regeneracja

Po intensywnych latach nauki, przygotowaniach do matury i stresujących egzaminach, zasługujecie na chwilę oddechu. Gap year daje Wam czas na odpoczynek i regenerację, co może być niezwykle korzystne dla zdrowia psychicznego.

2. Czas na przemyślenia

Rok przerwy pozwala na głębsze zastanowienie się nad przyszłością. Macie okazję przemyśleć swoje cele, pasje i priorytety. Możecie zyskać głębsze zrozumienie świata i siebie, co często prowadzi do bardziej świadomych wyborów życiowych.

3. Doświadczenia życiowe

Gap year to czas na zdobycie doświadczeń, które wzbogacą Was jako osoby i uatrakcyjnią Wasze CV. Podróże, wolontariat, staże – możliwości są niemal nieograniczone. Podróżując, możecie poznać różne kultury, nauczyć się nowych języków i nawiązać międzynarodowe przyjaźnie. Wolontariat pozwoli Wam zyskać nowe umiejętności i dać coś z siebie innym. Staże zawodowe to z kolei szansa na zdobycie cennych doświadczeń zawodowych jeszcze przed rozpoczęciem studiów.

4. Nowe umiejętności

Gap year to idealny czas na naukę nowych umiejętności. Może to być nauka języka obcego, kurs gotowania, fotografia, czy też rozwijanie umiejętności miękkich jak komunikacja i praca w zespole. Wszystko to przyda się zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Wady gap year

1. Trudności w powrocie do nauki

Jednym z największych wyzwań jest powrót do trybu nauki po roku przerwy. Utrata rytmu i motywacji do nauki może być problemem, zwłaszcza gdy wpadniecie w „tryb wakacyjny”. Może się okazać, że trudno będzie Wam wrócić do systematycznej pracy i intensywnego studiowania.

2. Koszty finansowe

Podróże i różne aktywności mogą być kosztowne. Jeśli nie macie oszczędności lub wsparcia finansowego, gap year może narazić Was na długi lub konieczność pracy na pełen etat, co z kolei może ograniczyć czas na realizację innych planów. Warto więc wcześniej przemyśleć, jak sfinansujecie swoje plany na ten rok.

3. Opóźnienie w karierze

Rok przerwy oznacza, że później wejdziecie na rynek pracy w porównaniu do rówieśników, którzy od razu poszli na studia. Może to wpływać na Wasze zarobki i pozycję zawodową w dłuższej perspektywie. Choć doświadczenia zdobyte podczas gap year mogą być cenne, musicie być świadomi, że możecie zacząć swoją karierę zawodową później niż inni.

4. Presja społeczna

Niektórzy mogą spotkać się z niezrozumieniem lub presją ze strony rodziny i znajomych, którzy mogą postrzegać gap year jako „stracony czas”. Ważne jest, aby być pewnym swojej decyzji i umieć ją uzasadnić.

5. Ryzyko rozproszenia

Bez jasnego planu na gap year łatwo się rozproszyć i zmarnować czas. Kluczowe jest, aby zaplanować ten rok w sposób, który naprawdę przyniesie korzyści i rozwój osobisty. Bez konkretnego planu i celów może się okazać, że rok minie szybko, a Wy nie osiągniecie tego, co zamierzaliście.

Podsumowanie

Decyzja o gap year to kwestia bardzo indywidualna. Może to być wyjątkowa okazja do rozwoju, zdobycia cennych doświadczeń i lepszego poznania siebie, ale także niesie ze sobą pewne ryzyka i wyzwania. Kluczowe jest, aby podejść do tego świadomie, z dobrze przemyślanym planem.

Jeśli zdecydujecie się na gap year, upewnijcie się, że wykorzystacie ten czas najlepiej, jak potraficie. A jeśli wolicie od razu rozpocząć studia lub pracę – to również świetna decyzja. Najważniejsze, aby podążać własną ścieżką i robić to, co uważacie słuszne dla siebie.

Pamiętajcie, że zawsze możecie sprawdzić w naszym kalkulatorze maturalnym na jakie kierunki macie szanse się dostać. Może znajdziecie tu inspirację, której wcześniej nie braliście pod uwagę. Poznanie różnych możliwości to często baza do podjęcia dobrej decyzji. 

Powodzenia w realizacji Waszych marzeń!

Zostaw komentarzCancel reply