Chemia to dziedzina nauki ściśle powiązana z rozwojem cywilizacji, obejmująca człowieka, gospodarkę i przemysł. Wydział Chemii dostosowuje swoją ofertę edukacyjną do zmieniających się potrzeb rynku pracy oraz uczestniczy w najnowszych badaniach naukowych. Studenci zdobywają fundamentalną wiedzę chemiczną oraz umiejętności realizowane w ramach obowiązkowych przedmiotów. Mają również możliwość pogłębiania wiedzy poprzez wybór przedmiotów fakultatywnych zgodnie z własnymi planami na przyszłość.
Absolwent kierunku Chemia będzie doskonale przygotowany do pracy w laboratoriach chemicznych, instytutach badawczych, różnych gałęziach przemysłu, zwłaszcza chemicznym, farmaceutycznym i biotechnologicznym, oraz na wyższych uczelniach. Program studiów ma na celu dostarczenie wszechstronnej wiedzy z podstaw chemii i rozwijanie umiejętności w wybranej specjalności, co umożliwi znalezienie zatrudnienia w branży przemysłowej, jednostkach badawczych i innych organizacjach. Absolwenci posiądą gruntowną wiedzę opartą na solidnych podstawach matematycznych i przyrodniczych oraz umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy, przestrzegając standardów etycznych i prawnych, zwłaszcza w zakresie produkcji, analizy, charakteryzacji i bezpiecznego obchodzenia się z substancjami chemicznymi, gospodarowania odpadami i promowania zrównoważonego rozwoju. Rozwinięcie umiejętności rozwiązywania problemów zawodowych i pracy zespołowej to kolejne cele kształcenia.
Podstawowe przedmioty obejmują chemię ogólną, matematykę i fizykę. Zajęcia komputerowe obejmują technologię informacyjną i bazy danych. Przedmioty chemiczne to chemia analityczna, organiczna, fizyczna i nieorganiczna. Specjalistyczne kursy obejmują chemię białek, toksykologiczną, podstawy chemii medycznej, chemię związków zapachowych, chemię ekologiczną oraz podstawy biotechnologii. Kursy z chemii polimerów obejmują technologię chemiczną, podstawy analizy polimerów oraz technologię materiałów polimerowych. Program obejmuje również praktykę zawodową i przygotowanie do pracy dyplomowej, w tym przygotowanie do badań naukowych i seminarium dyplomowe.
Kierunek Chemia oferuje absolwentom szerokie możliwości zatrudnienia w różnych sektorach. Po ukończeniu studiów I stopnia, mogą oni znaleźć pracę w laboratoriach analitycznych i chemicznych, zakładach produkcyjnych, instytucjach związanych z ochroną środowiska, placówkach badawczych oraz laboratoriach kryminalistycznych i celnych. Absolwenci zdobywają praktyczne umiejętności, takie jak praca z nowoczesną aparaturą i sprzętem analitycznym oraz posługiwanie się sprzętem komputerowym w pracy zawodowej.
Absolwenci kierunku Chemia mają możliwość zatrudnienia w przemyśle chemicznym, laboratoriach analitycznych, firmach farmaceutycznych i kosmetycznych, przemyśle tworzyw sztucznych oraz działach badawczo-rozwojowych. Posiadają również kwalifikacje do pracy w ośrodkach edukacyjnych, jednostkach naukowo-badawczych zarówno w kraju, jak i za granicą, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Więcej informacji o miejscach pracy, opisach stanowisk oraz poziomie zatrudnienia można znaleźć na stronie Biura Karier UMK oraz w raporcie o losach absolwentów.
Kliknij i napisz do nas