Logo Uniwersytet Opolski

Politologia

Uniwersytet Opolski

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Nauk O Polityce i Komunikacji Społecznej

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Kierunek politologia - zrozumienie świata społecznego i politycznego

Polityka, człowiek w świecie społecznym i władza zawsze były fascynującym obiektem zainteresowania. Te zjawiska dotyczą każdego z nas, zwłaszcza teraz, gdy technologia, rządzenie, problemy globalne i lokalne oraz relacje narodowościowe wzajemnie się przenikają. Człowiek od wieków starał się zrozumieć otaczający go świat, od starożytnych filozofów po współczesnych intelektualistów i zwykłych ludzi funkcjonujących w sferze publicznej. Polityka nieustannie wpływa na życie prywatne i publiczne.

Zrozumienie mechanizmów społecznych dzięki politologii

Studiując Politologię I stopnia, zyskasz głębsze zrozumienie otaczającej rzeczywistości i jej procesów. Poznasz mechanizmy kształtujące świat społeczny. Nasz program kształcenia koncentruje się na wiedzy, a nie tylko na zbiorze informacji. Absolwenci uzyskują wiedzę z zakresu nauk społecznych i potrafią ją praktycznie wykorzystać.

Nowoczesne i innowacyjne podejście do nauki

Jeśli szukasz świeżego podejścia do studiowania, inspirujących i praktycznych zajęć oraz otwartości na świat i rozwój osobisty, Politologia jest dla Ciebie. Kierunek posiada certyfikat „Studia z Przyszłością” uzyskany w 2021 roku, co oznacza, że:

  • Zapewnia wykształcenie zgodne z oczekiwaniami rynku pracy
  • Realizowany jest w oparciu o nowoczesny i innowacyjny program studiów
  • Prowadzony jest przez wykwalifikowaną kadrę akademicką

Zakres wiedzy i umiejętności zdobywanych podczas studiów

Studenci Politologii zdobywają wiedzę z zakresu problematyki społecznej, administracyjnej, historycznej, prawnej i ekonomicznej. Poznają związki z tradycją europejskiej myśli politycznej i filozoficznej. Wiedza ta stanowi fundament wykształcenia na kierunku politologia.

Systemy polityczne i międzynarodowe aspekty polityki

Ważną częścią wykształcenia jest wiedza o systemach politycznych, międzynarodowych aspektach współczesnej polityki oraz jej doktrynalnych uwarunkowaniach. Studenci zdobywają umiejętności praktyczne, takie jak znajomość systemów politycznych i partyjnych, teorii polityki, marketingu politycznego, doktryn i ideologii politycznych.

Praktyczne umiejętności i aktywność publiczna

Studenci poznają także zagadnienia związane z samorządnością, polityką lokalną i integracją europejską. Wiedza teoretyczna i praktyczna pozwala na analizę procesów politycznych, podejmowanie decyzji politycznych oraz rozwijanie umiejętności praktycznych, takich jak formułowanie programów politycznych, organizowanie kampanii wyborczych, zakładanie partii politycznych i organizacji społecznych oraz kształtowanie wizerunku politycznego.

Przygotowanie do różnorodnych ról społecznych i zawodów

Absolwenci Politologii są przygotowani do pełnienia różnych ról społecznych i wykonywania zawodów w sektorze usług społecznych. Posiadają także przygotowanie do pracy naukowej. Oprócz wykształcenia politologicznego, absolwenci mają praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w administracji samorządowej i rządowej, organizacjach społecznych, mediach, służbie państwowej i sektorze publicznym w Polsce i Europie.

Przykłady karier absolwentów

Nasi absolwenci pełnią funkcje posłów i senatorów RP, ministrów, prezydentów i burmistrzów miast. Szefują firmom i biznesom międzynarodowym, pracują w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich, oraz angażują się w działalność organizacji pozarządowych.

Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, absolwenci pracują w urzędach administracji publicznej (Urzędy Wojewódzkie, Urzędy Marszałkowskie, urzędy gminne i starostwa powiatowe oraz biura poselskie), mediach, organizacjach pozarządowych i budują kariery polityczne na szczeblu regionalnym i krajowym.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021135brak danychbrak danychbrak danych
2022130brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 17 uczelniach:

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Zobacz pozostałe (9)
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl