Logo Uniwersytet Zielonogórski

Fizyka

Uniwersytet Zielonogórski

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Fizyki i Astronomii

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Absolwent kierunku fizyka

Absolwent kierunku fizyka posiada szeroką wiedzę z fizyki, opartą na solidnych podstawach matematyczno-przyrodniczych. Dysponuje umiejętnościami precyzyjnego opisu zjawisk fizycznych, korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej oraz systemów diagnostycznych. Potrafi gromadzić, przetwarzać i przekazywać informacje. Zna język angielski na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz specjalistyczny język nauk fizycznych. Absolwent jest przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych, badawczo-rozwojowych i diagnostycznych oraz w szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Ma kompetencje do obsługi i nadzoru urządzeń wymagających podstawowej wiedzy z fizyki. Posiada umiejętność praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy, formułowania ocen i sądów oraz komunikowania się. Absolwenci mogą wybierać różnorodne ścieżki kariery zawodowej, dostosowując się do wymagań współczesnego rynku pracy.

Specjalność: fizyka komputerowa

Absolwenci specjalności fizyka komputerowa mają bardzo dobrą znajomość fizyki klasycznej i współczesnej, poszerzoną o zastosowania informatyki w nauce, technice i przemyśle. W trakcie studiów uczą się opisu, modelowania i symulacji komputerowych zjawisk fizycznych, analizy danych oraz współpracy komputera z aparaturą badawczą. Poznają systemy operacyjne, podstawy programowania, programowanie obiektowe, tworzenie stron internetowych, grafikę komputerową, bazy danych, metody numeryczne, algorytmy i struktury danych, programowanie sieciowe oraz techniki symulacji komputerowych. Program studiów dostosowany jest do wymagań dynamicznie rozwijającego się rynku pracy.

Specjalność: astrofizyka komputerowa

Absolwenci specjalności astrofizyka komputerowa znają procesy fizyczne zachodzące we Wszechświecie oraz nowoczesne techniki komputerowe. Podstawą kształcenia są symulacje komputerowe procesów astrofizycznych i analiza danych. Posiadają umiejętności programistyczne i potrafią analizować duże zbiory danych (big data).

Specjalność: fizyka ogólna

Studenci specjalności fizyka ogólna zapoznają się z najważniejszymi odkryciami naukowymi w dziedzinie fizyki. Uczą się technik pracy laboratoryjnej, analizy wyników pomiarowych oraz współpracy komputera z aparaturą badawczą. Studia zapewniają wiedzę z zakresu fizyki, matematyki, systemów pomiarowych oraz pracy w laboratorium. Absolwenci są dobrze przygotowani do dalszych studiów magisterskich.

Specjalność: fizyka medycyny

Celem specjalności fizyka medycyny jest dostarczenie wiedzy i umiejętności do pracy w jednostkach ochrony zdrowia, placówkach rozwojowych i instytucjach badawczych. Absolwenci mają rozszerzoną wiedzę o procesach fizycznych i fizyko-chemicznych w organizmach żywych, znają podstawy fizyczne i metody modelowania matematycznego oraz posiadają praktyczną wiedzę na temat obrazowania medycznego (RTG, CT, MRI, USG). Potrafią obsługiwać EKG i EEG oraz analizować dane biomedyczne.

Specjalność: nauczycielska

Absolwenci specjalności fizyka nauczycielska mają bardzo dobrą znajomość fizyki klasycznej i współczesnej oraz zagadnień związanych z pracą nauczyciela. W trakcie studiów zdobywają wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki fizyki. Program studiów obejmuje praktyki w szkołach podstawowych, przygotowując absolwentów do realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych.

Podsumowanie

Absolwenci kierunku fizyka zdobywają kwalifikacje umożliwiające różnorodny wybór kariery zawodowej. Dzięki wszechstronnemu kształceniu potrafią dostosować się do warunków współczesnego rynku pracy, pracując w laboratoriach badawczych, firmach komputerowych, szkołach, bankach, administracji publicznej czy firmach konsultingowych. Studia na kierunku fizyka rozwijają umiejętność analizy różnorodnych problemów i znajdowania ich rozwiązań.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
202217.75brak danych159
202310brak danych154

Ten kierunek znajdziesz również na 17 uczelniach:

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Zobacz pozostałe (9)
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl