Przejdź do treści
Strona główna » Rekrutacja na studia – co, gdzie i jak?

Rekrutacja na studia – co, gdzie i jak?

  • przez

Czy wiesz jak wygląda proces rekrutacji na studia? Czym są słynne progi punktowe i przeliczniki? Czy wiesz ile wynosi opłata za rekrutacje i jakie są jej terminy? Jeśli tak, to świetnie! Możesz przescrollować do grafiki i upewnić się czy wszystko się zgadza. Jeśli jednak masz wątpliwości to zapraszamy do kompleksowego przewodnika po rekrutacji.

Po pierwsze matura

Wszystko zaczyna się jeszcze na początku szkoły średniej, o czym na pewno już wiesz. W maju następuje zwieńczenie wielu lat nauki w szczególności wytężonej w ostatnich miesiącach. Seria egzaminów trwających nawet do 20 maja zależnie od zdawanych przedmiotów. Napisz najlepiej jak potrafisz, a później…

Odpoczynek

Jedni jadą na wakacje, inni szukają pracy, a jeszcze inni chillują w domu. Spędź ten czas tak jak lubisz, nie myśl o maturze, wynikach, ani rekrutacji. W tym momencie wszystko, co miało się wydarzyć, już się wydarzyło, następny ważny przystanek to lipiec.

Wyniki

Wyniki matury sprawdzisz 9 lipca 2024 r. na stronie ziu.gov.pl, zazwyczaj wyniki pojawiają się po 8:30. Jest to moment, w którym będziesz już znać swoje wyniki i możesz spokojnie podjąć decyzję o dalszej edukacji (lub jej zakończeniu).

Mam wyniki, ale co dalej?

Mając wyniki matury, czas znaleźć jeden bądź wiele kierunków studiów, które mogą Cię zainteresować. Skorzystaj z listy kierunków na dostanesie.pl lub bezpośrednio na stronach uczelni w swojej okolicy. Każda uczelnia ma zakładkę „Dla Kandydata”, w której znajdziesz opisy dostępnych kierunków, informacje o programach stypendialnych i wymianach.

To TEN kierunek!

Znasz już swój wymarzony kierunek? Czas sprawdzić swoje punkty i porównać z archiwum dostanesie.pl. Wejdź na dostanesie.pl/matura, podaj wyniki z matury i sprawdź swoje szanse na ten kierunek, przy okazji może w oko wpadnie Ci coś bardziej interesującego? Śmiało szukaj swojej ścieżki życia!

Rekrutacja

W tym miejscu kończy się wygodny i przyjemny internet, który znasz z życia codziennego. Wkroczysz w odmęty brzydkich i nieczytelnych stron uczelnianych systemów rekrutacji. Idea wszystkich systemów rekrutacji jest taka sama, ale wykonanie czasem lepsze, czasem gorsze. Znajdź portal rekrutacji uczelni, która Cię interesuje, załóż konto i podaj wszystkie wymagane informacje. Prawdopodobnie będą także wymagane wyniki ze świadectwa maturalnego i jego numer. Numer świadectwa maturalnego znajdziesz na samym świadectwie maturalnym odebranym ze swojej szkoły po wynikach matur (nie jest to świadectwo ukończenia ostatniej klasy).

Opłaty

Jest to najmniej przyjemna część całego procesu. Każda uczelnia pobiera opłatę za rekrutację i należy dokładnie sprawdzić warunki tej opłaty na poszczególnych uczelniach. Jedne pobierają opłatę za każdy kierunek, na jaki się rekrutujesz, inne pojedynczą opłatę za 5 kierunków, a jeszcze inne jednorazową opłatę za dowolną liczbę. Jest to zależne od samej uczelni, ale opłata za pojedynczy kierunek zazwyczaj wynosi 85 zł. Co ważne, jest to opłata za jeden proces rekrutacji – jeśli uczelnia zorganizuje kolejny proces (kolejną turę rekrutacji), będzie konieczne wniesienie kolejnej opłaty.

Analiza zgłoszeń kandydatów

Po wypełnieniu wszystkich formularzy i wniesieniu opłat czekasz… Czekasz na wyniki rekrutacji, te terminy są zależne od uczelni i często jest tak, że najpopularniejsze uczelnie kończą pierwszą turę rekrutacji w momencie gdy te mniej popularne przyjmują jeszcze zgłoszenia. Analiza zgłoszeń po stronie uczelni polega na zweryfikowaniu czy wszystkie podane dokumenty są zgodne z wymaganiami i czy zostały wniesione odpowiednie opłaty.

Lista wszystkich zgłoszeń spełniających wymagania określone przez Senat Uczelni zostanie posortowana od najwyższego do najniższego wyniku rekrutacyjnego (liczby punktów). Następnie kandydaci z najlepszymi wynikami zostaną zakwalifikowane na studia. Liczbę zakwalifikowanych kandydatów określa zazwyczaj liczba miejsc na kierunku również określania przez Senat Uczelni, jednak zdarzają się wyjątki — czasami przyjmowanych jest więcej osób niż pierwotnie zakładano.

Wynik punktowy uzyskany przez ostatnią osobę na liście jest nazywany umownie progiem punktowym. Ponieważ progu nie określa się odgórnie, a zależy jedynie od liczby miejsc, jego wartość co roku ulega mniejszej lub większej zmianie – w stosunku od ogólnego poziomu matur, liczby miejsc, popularności kierunku itd.

Jestem na studiach… ale czy na pewno?

Jeśli w systemie rekrutacji widnieje informacja o zakwalifikowaniu Cię na studia, to jeszcze nie oznacza faktycznego przyjęcia. Teraz Twoim zadaniem jest zebranie wszystkich wymaganych dokumentów (będą podane w systemie) w formie papierowej i udanie się na uczelnię. Termin na złożenie dokumentów w komisji rekrutacyjnej jest określony przez uczelnię. Przekroczenie go oznacza, że rezygnujesz z podjęcia studiów na danym kierunku.

Pełnomocnictwo

Jeśli w terminie podanym przez uczelnię nie będziesz w stanie zanieść dokumentów, możesz wyznaczyć pełnomocnika. Na stronie większości uczelni dostępne są gotowe wzory i opis jak takie pełnomocnictwo wypełnić. Pełnomocnikiem może być dowolna osoba dorosła – rodzic, dziadkowie, kolega czy koleżanka z ławki.

Wakacje!

Po dopełnieniu wszystkich formalności i informacji od osoby rekrutującej, że wszystko się zgadza, jesteś studentem/studentką. Teraz pozostaje cieszyć się wakacjami aż do października!

Zostaw komentarzCancel reply