Logo Uniwersytet Gdański

Kulturoznawstwo

Uniwersytet Gdański

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Filologiczny

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Kulturoznawstwo jako kierunek studiów

Kierunek Kulturoznawstwo jest idealny dla osób ciekawych świata, które pragną zdobywać wiedzę i umiejętności praktyczne, umożliwiające pełniejsze uczestnictwo w kulturze oraz zrozumienie jej zjawisk. Kadra dydaktyczna jest otwarta i interdyscyplinarna, składająca się z badaczy różnych dziedzin, takich jak komiks, kultury tubylcze, obozy koncentracyjne, współczesna filozofia, graffiti, rock, popkultura, miasto i filmy. Współpracujemy z uczelniami w Preston (Wielka Brytania), Rydze (Łotwa) i Poczdamie (Niemcy). Studenci aktywnie uczestniczą w badaniach naukowych i animowaniu kultury w ramach studenckiego koła naukowego Mozaika. Mają możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności: Animacja kultury oraz Krytyka i popularyzacja kultury.

Perspektywy zatrudnienia

Studia I stopnia mają charakter zawodowy, zapoznając Cię z podstawami kulturoznawstwa – dowiesz się, czym jest kultura, jak powstaje i funkcjonuje. Jako kulturoznawca możesz pracować w instytucjach kultury, mediach, organizacjach zajmujących się kreowaniem kultury czy prowadzić działalność kulturową poprzez Internet. Możesz być animatorem kultury, krytykiem, muzealnikiem, dziennikarzem, specjalistą od promocji i public relations. Na kulturoznawstwie zdobędziesz też konkretny zawód, wybierając jedną z dwóch specjalności:

Animacja kultury

Specjalność Animacja kultury została utworzona z myślą o osobach wiążących swą przyszłość z zawodem organizatora wydarzeń o charakterze kulturalno-artystycznym oraz animatora czasu wolnego w grupach o zróżnicowanym przedziale wiekowym. Studenci zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne pod kierunkiem specjalistów w dziedzinie animacji i upowszechniania kultury. Zajęcia kursowe obejmują szeroką tematykę dotyczącą m.in.: zarządzania projektem, projektowania sytuacji twórczych, promowania inicjatyw kulturalnych, animacji społeczności i środowisk lokalnych oraz polityki kulturalnej. Podczas zajęć warsztatowych studenci mają możliwość przygotowania własnych projektów.

Krytyka i popularyzacja kultury

Specjalność Krytyka i popularyzacja kultury skierowana jest do osób zainteresowanych krytyką sztuki, popularyzacją i edukacją kulturalną oraz działalnością w sektorze muzealno-wystawienniczym bądź na rynku wydawniczym. Zajęcia rozszerzają wiedzę z zakresu podstawowych dyscyplin artystycznych (film, sztuki plastyczne, teatr, muzyka) oraz uczą praktycznych umiejętności z zakresu warsztatu recenzenta i popularyzatora kultury, a także kuratora czy redaktora prowadzącego. Zajęcia dotyczą m.in.: kanonu filmowego, krytyki filmowej, teatralnej i muzycznej, sztuki wystawienniczej i kierowania procesem wydawniczym. Studenci mają także możliwość realizacji indywidualnego projektu w formie wystawy, przeglądu filmów czy akcji popularyzującej jakieś zjawisko kulturalne.

Kultura mediów elektronicznych i redakcja stron internetowych

Specjalność kształci osoby posiadające umiejętności redagowania, obsługi i popularyzacji serwisów oraz portali społecznościowych, a także kreowania witryn internetowych w języku polskim i obcym. Student posiada wiedzę z zakresu kwestii prawnych i estetyki mediów elektronicznych, a także netykiety; orientuje się w kwestii zagrożeń, jakie niosą ze sobą współczesne media elektroniczne. Absolwent jest także obyty w kwestiach związanych z podstawami edycji materiałów audiowizualnych, tworzenia gier oraz badania kultury Internetu.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2020197.520060brak danych
202117715260brak danych
20231100.431160brak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 14 uczelniach:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Zobacz pozostałe (6)
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl