Reklama Politechniki Świętokrzyskiej

Lista uczelni oferujących kierunek:

Kulturoznawstwo

Opis kierunku

Kulturoznawstwo to kierunek studiów rozwijający interdyscyplinarne i krytyczne spojrzenie na zjawiska kulturowe. Łącząc nauki humanistyczne i społeczne, studenci zdobywają szeroką wiedzę o kulturze, analizując zarówno współczesne, jak i historyczne zjawiska kulturowe w kontekście polskim oraz międzynarodowym. Absolwenci stają się świadomymi odbiorcami i twórcami kultury, przygotowanymi do pracy jako animatorzy i twórcy kultury. Wykładowcy współpracują z regionalnymi i ogólnopolskimi instytucjami kultury, co umożliwia studentom bezpośredni kontakt z praktykami.

Na pierwszym stopniu studiów oferowane są specjalności: Animacja społeczności lokalnych oraz Procesy kulturowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Na drugim stopniu dostępne są specjalności: Pracownik instytucji kultury, Zarządzanie instytucjami kultury i turystyki oraz Heritologia. Studia nad dziedzictwem kulturowym.

Program studiów umożliwia dogłębne zrozumienie najważniejszych zagadnień kultury współczesnej oraz metod jej analizy, kładąc nacisk na rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i skutecznej komunikacji. Studenci zgłębiają podstawy filmu, mediów, literatury i sztuki współczesnej, co przygotowuje ich do pracy w różnorodnych środowiskach. Rozwijają umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, przygotowania i prezentacji projektów oraz zaznajamiają się z zagadnieniami prawnymi i praktycznymi związanymi z działalnością kulturalną.

Kierunek jest idealny dla osób ciekawych świata, pragnących zdobywać wiedzę i umiejętności praktyczne, umożliwiające pełniejsze uczestnictwo w kulturze oraz zrozumienie jej zjawisk. Kadra dydaktyczna jest interdyscyplinarna, składająca się z badaczy różnych dziedzin. Studenci aktywnie uczestniczą w badaniach naukowych i animowaniu kultury w ramach studenckiego koła naukowego Mozaika. Mają możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności: Animacja kultury oraz Krytyka i popularyzacja kultury.

Absolwenci kierunku kulturoznawstwa są dobrze przygotowani do pracy w instytucjach kultury, sektorze GLAM (galerie, biblioteki, archiwa, muzea), mediach oraz sektorze kreatywnym. Są cenieni w branży organizacji festiwali muzycznych, filmowych i literackich, a także rozwijają kompetencje w zakresie content designu i budowania marek w mediach społecznościowych. Znajdują zatrudnienie w różnych branżach, takich jak dziennikarstwo, krytyka teatralna i filmowa, organizacje pozarządowe, reklama, biznes (stanowiska menedżerskie, kierownicze, audytorskie) oraz instytucje oświatowe i kulturalne. Absolwent jest przygotowany do pracy w instytucjach upowszechniania kultury, urzędach, redakcjach medialnych, muzeach, kinach, agencjach reklamowych, agencjach public relations, organizacjach pozarządowych oraz szkołach (po zdobyciu przygotowania pedagogicznego). Wielu absolwentów kontynuuje edukację na studiach doktoranckich, otwierając sobie drogę do kariery naukowej.

Uczelnie oferujące studiowanie kierunku Kulturoznawstwo

Nazwa uczelniWydziałJęzyk prowadzenia zajęć
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w KrakowieWydział Humanistycznypl
Uniwersytet GdańskiWydział Filologicznypl
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w PoznaniuWydział Antropologii i Kulturoznawstwapl
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w WarszawieWydział Nauk Humanistycznychpl
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w BydgoszczyWydział Humanistycznypl
Uniwersytet ŁódzkiWydział Filologicznypl
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieWydział Filologicznypl
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w ToruniuWydział Humanistycznypl
Uniwersytet OpolskiWydział Filologicznypl
Uniwersytet RzeszowskiKolegium Nauk Humanistycznychpl
Uniwersytet Śląski w KatowicachWydział Humanistycznypl
Uniwersytet w BiałymstokuWydział Filologicznypl
Uniwersytet WrocławskiWydział Nauk Historycznych i Pedagogicznychpl
Uniwersytet ZielonogórskiWydział Humanistycznypl
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl