Logo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Studia Afrykańskie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Studia afrykańskie

Studia afrykańskie to unikalny program na skalę ogólnopolską, skoncentrowany na zagadnieniach dotyczących Afryki głównie w zakresie nauk społecznych. Program oferuje również zajęcia z takich dziedzin jak: historia, sztuka, geografia, filozofia oraz religie i wierzenia. Studia te umożliwiają specjalizację w obszarze Afryki, zarówno w kontekście wiedzy dotyczącej szeroko pojętych kwestii społecznych, jak i polityki oraz ekonomii państw regionu, wpływających na kształtowanie relacji międzynarodowych.

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych posiada kategorię A nadaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ocenę wyróżniającą w zakresie jakości kształcenia, przyznawaną przez Polską Komisję Akredytacyjną. Jest to najbardziej umiędzynarodowiona i interdyscyplinarna jednostka na Uniwersytecie Jagiellońskim, oferująca unikatowe kierunki w języku angielskim, realizowane w ramach porozumień z uczelniami zagranicznymi. Dzięki temu studenci mają możliwość nauki w zróżnicowanym narodowo i kulturowo środowisku, zarówno w języku polskim, jak i obcym, co sprzyja wzajemnemu poznaniu się oraz rozwojowi perspektyw zawodowych.

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu

Studia afrykańskie prowadzone są w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, który mieści się w nowo wyremontowanym budynku przy ul. Oleandry 2a, w otoczeniu krakowskich Błoń i Parku Jordana oraz blisko Biblioteki Jagiellońskiej. Instytut dysponuje nowoczesnym sprzętem dydaktycznym, co sprzyja studiowaniu w komfortowych warunkach. Jest to czołowy polski ośrodek studiów nad współczesnymi społeczeństwami tych regionów. Przy Instytucie działa pierwszy i największy w Polsce Instytut Konfucjusza oraz Centrum Badań nad Tajwanem.

Dynamiczny rozwój i wyzwania

Dynamiczny rozwój środowiska międzynarodowego oraz przemiany społeczno-gospodarcze w Afryce stawiają wyzwania w skali całego kraju. Polska zwiększa swoją obecność dyplomatyczną i gospodarczą na kontynencie afrykańskim poprzez rozwój stosunków bilateralnych oraz w ramach organizacji międzynarodowych (zwłaszcza UE i ONZ). Działania te obejmują polskie misje dyplomatyczne i gospodarcze w krajach afrykańskich oraz udział w programach międzynarodowych, takich jak pomoc humanitarna czy misje pokojowe ONZ. Przykładem sukcesu polskich firm w Afryce jest program „Go Africa” oraz osiągnięcia przedsiębiorstwa „Ursus”.

Potrzeba kompetentnych kadr

Zwiększenie zaangażowania Polski w Afryce wymaga nie tylko odpowiednich nakładów finansowych, ale także przygotowania kompetentnych kadr z wiedzą na temat struktur i instytucji społecznych w Afryce oraz roli człowieka w ich kreowaniu. Studia afrykańskie dostarczają takiej wiedzy, łącząc przedmioty z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Ważnym elementem jest kształtowanie umiejętności heurystycznych oraz językowych, a także rozwój kompetencji kulturowych i komunikacyjnych z uwzględnieniem uwarunkowań cywilizacji afrykańskiej i islamskiej.

Możliwości dalszej edukacji

  • Studia II stopnia
  • Studia podyplomowe, np. na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021158.5311516
2022151.4341516
2022276.4brak danychbrak danychbrak danych
2023141.8341518
2023253.25brak danychbrak danychbrak danych
2023291.6brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 77 uczelniach:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Uniwersytet Morski w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni

Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Akademia Sztuki Wojennej

Akademia Sztuki Wojennej

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Zobacz pozostałe (69)
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl