Logo Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Techniki Kryminalistyczne

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Zamiejscowy

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Kierunek prawno-administracyjny

Praca w administracji może być wyzwaniem, ale dla Ciebie to marzenie. Dostrzegasz ogromny potencjał w instytucjach rządowych i samorządowych, gdzie można rozwijać karierę równie skutecznie jak w korporacjach. Czujesz się świetnie, załatwiając różne ważne sprawy, nie przeraża Cię praca z dokumentami pełnymi paragrafów i potrafisz działać sprawnie, wykorzystując dobrą znajomość przepisów prawa. Aby to osiągnąć, musisz najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę. Kierunek prawno-administracyjny umożliwi Ci zdobycie zaawansowanej wiedzy z zakresu prawa administracyjnego, budżetowania, zarządzania oraz funkcjonowania instytucji w Polsce i Unii Europejskiej. Studia te przygotują Cię do pracy urzędniczej, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych w różnych rodzajach administracji publicznej (zarówno rządowej, jak i samorządowej), a także w instytucjach prywatnych.

Program studiów

Jeśli jesteś ciekawy, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.

Specjalności

Na tym kierunku student nie wybiera specjalności.

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku prawno-administracyjnego posiada zaawansowaną znajomość krajowych i ponadnarodowych źródeł prawa oraz przepisów niezbędnych w pracy urzędnika administracji. Zna różnorodne metody interpretacji przepisów prawa oraz teorie wykładni. Posiada wiedzę o organach stosujących prawo, ich genezie, strukturze organizacyjnej, kompetencjach oraz sposobach procedowania przed nimi. Jest świadomy złożonych zależności między organami stosującymi prawo a podmiotami, wobec których jest ono stosowane, a także podstawowych ekonomicznych uwarunkowań działalności urzędnika administracji, w tym zasad ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego. Absolwent zna zasady oraz publiczno- i prywatnoprawne regulacje tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości. Potrafi analizować i rozwiązywać problemy pojawiające się w pracy urzędnika, dobierać źródła prawa i pozyskiwać treść niezbędnych przepisów. Umie stosować właściwe metody i narzędzia pracy urzędniczej, w tym zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne, oraz komunikować się przy pomocy języka urzędniczego i prawniczego. Posługuje się wybranym językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Potrafi planować i organizować własną pracę oraz współpracować z innymi członkami zespołu. Absolwent jest przygotowany do wypełniania społecznych zadań administracji, inicjowania działań na rzecz interesu publicznego oraz współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego.

Co po studiach?

Kierunek ten przygotowuje zarówno do pracy w różnych rodzajach administracji, jak i do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Możliwe miejsca pracy to jednostki administracji publicznej rządowej i samorządowej, administracja różnych podmiotów gospodarczych, służba cywilna, instytucje niepubliczne, pozarządowe, placówki kulturalne i oświatowe. Twoja wiedza przyda się także w strukturach partii politycznych oraz instytucjach współpracujących z państwami członkowskimi UE. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, możesz podjąć studia II stopnia lub podyplomowe.

Możliwości w trakcie studiów

  • Rozwijanie zainteresowań w licznych studenckich kołach naukowych (m.in. Prawników, Doktryn Politycznych i Prawnych, Prawa Gospodarczego, Mediacji i Negocjacji, Prawa Parlamentarnego, Prawa Podatkowego)
  • Działalność w organizacjach studenckich, np. Samorządzie Studentów czy Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa – ELSA Lublin
  • Uczestnictwo w programach wymiany studenckiej (Erasmus+, MOST)
  • Wyjazdy studyjne do Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i innych instytucji
  • Bogata oferta praktyk i staży studenckich w instytucjach publicznych
  • Możliwość korzystania z doradztwa edukacyjnego i zawodowego Biura Rozwoju Kompetencji UMCS

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
20221492524brak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 77 uczelniach:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Uniwersytet Morski w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni

Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Akademia Sztuki Wojennej

Akademia Sztuki Wojennej

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Zobacz pozostałe (69)
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl