Logo Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Kulturoznawstwo i Wiedza o Mediach

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Informacje o kierunku

Wydział

Instytut Filologii Polskiej

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Sylwetka absolwenta

Absolwent zdobywa specjalistyczne wykształcenie humanistyczne oraz pogłębioną wiedzę w dziedzinach takich jak literaturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, nauki o komunikacji społecznej i mediach. Posiada również podstawową wiedzę z zakresu nauk o sztuce, psychologii, zarządzania i jakości, nauk socjologicznych, prawnych, ekonomii i finansów. Zna specjalistyczną terminologię z tych dziedzin oraz zaawansowane metody badawcze tekstów i instytucji kultury, a także przekazów i instytucji medialnych.

Absolwent potrafi identyfikować, rozumieć i analizować zjawiska i procesy kulturowe oraz medialne, zarówno współczesne, jak i dawne, dobierając odpowiednie narzędzia badawcze. Przygotowuje prace pisemne, wystąpienia ustne oraz multimedialne typowe dla kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach, wykorzystując specjalistyczne ujęcia teoretyczne oraz różne źródła wiedzy. Umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu literaturoznawstwa, nauk o kulturze i religii oraz nauk o komunikacji społecznej i mediach.

Absolwent potrafi samodzielnie gromadzić i przetwarzać informacje, przygotować specjalistyczną bibliografię, poszerzać swoją wiedzę oraz rozwiązywać problemy związane z kierunkiem studiów. Zna język obcy na poziomie biegłości minimum B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Przygotowuje teksty pisemne i ustne w obcym języku. Zna specjalistyczne zasady ochrony własności intelektualnej. Rozumie potrzebę ustawicznego kształcenia i zdobywania wiedzy. Ma świadomość roli kultury i mediów w kształtowaniu tożsamości narodowej i lokalnej. Uczestniczy w życiu kulturalnym swojego regionu i całego kraju.

Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

Absolwent jest przygotowany do pracy w różnych instytucjach kultury i mediach, zgodnie z profilem wybranej specjalizacji. Posiada kompetencje niezbędne do pracy w kulturze i branżach kreatywnych. Jest przygotowany do podejmowania działań związanych z obsługą mediów społecznościowych, analizą raportów medialnych i trendów rynkowych w obszarze kultury.

W zależności od wybranej specjalności absolwent posiada kompetencje niezbędne do wykonywania profesji i/lub obejmowania stanowisk:

  • Animatora kultury: Inicjuje, organizuje i upowszechnia kulturę i sztukę w publicznych placówkach kulturalno-oświatowych oraz w środowisku lokalnym; kształtuje upodobania i zainteresowania kulturalne i artystyczne różnych grup społecznych; wspomaga artystyczną twórczość amatorską.
  • Kierownika domu kultury: Kieruje pracą domu kultury, upowszechnia i promuje kulturę; organizuje różnorodne formy edukacji kulturalnej i społecznej; planuje zadania i zarządza grupą pracowników; nadzoruje kontakty z organizacjami kulturalnymi.
  • Menedżera projektu kulturalnego: Zarządza projektem kulturalnym, odpowiada za osiągnięcie celów projektu, planowanie, organizowanie, nadzorowanie realizacji i rozliczanie projektów.
  • Specjalisty do spraw marketingu internetowego: Opracowuje strategię marketingu internetowego, nadzoruje jej wdrożenie, monitoruje skuteczność, kreuje wizerunek marki, organizuje badania rynku, planuje budżet marketingu internetowego.
  • Menedżera zawartości serwisów internetowych: Pozyskuje, weryfikuje, przetwarza i optymalizuje informacje oraz publikuje je w serwisach internetowych.
  • Info/media researchera: Pozyskuje, weryfikuje, przetwarza i optymalizuje informacje.
  • Kuratora i administratora sztuki cyfrowej: Zarządza sztuką cyfrową.

Dostęp do dalszych studiów

Uzyskany tytuł magistra daje możliwość podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych i ubiegania się o przyjęcie na studia trzeciego stopnia.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
20211162brak danychbrak danychbrak danych
2022197brak danychbrak danychbrak danych
2023180brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 77 uczelniach:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Uniwersytet Morski w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni

Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Akademia Sztuki Wojennej

Akademia Sztuki Wojennej

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Zobacz pozostałe (69)
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl