Opis kierunku
Opis kierunku
Kierunek filologia germańska kształci specjalistów biegle posługujących się językiem niemieckim. Oferta dydaktyczna skierowana jest zarówno do osób znających język niemiecki, jak i tych, którzy dopiero zaczynają naukę. Program studiów obejmuje rozwijanie praktycznych kompetencji językowych, takich jak praktyczna nauka języka niemieckiego i gramatyka praktyczna, oraz zdobywanie wiedzy z zakresu językoznawstwa, literatury, kultury i historii krajów niemieckojęzycznych. Studenci uczą się również komunikacji interkulturowej, tłumaczeń tekstów ekonomicznych i prawniczych, prowadzenia korespondencji handlowej oraz dydaktyki nauczania języka niemieckiego. Dodatkowo, kontynuują naukę drugiego języka obcego na poziomie B2.
Opis specjalności
Studia pierwszego stopnia
Studenci wybierają specjalność po pierwszym semestrze. Dostępne specjalności to:
- Język niemiecki w biznesie: Studenci zdobywają wiedzę i kompetencje przygotowujące do pracy w międzynarodowym środowisku, np. w korporacjach, mediach, sektorze usług i turystyce. Program obejmuje negocjacje w biznesie, tłumaczenie ustne w biznesie, komunikację interpersonalną i język w reklamie.
- Specjalność translatoryczna: Studenci uczą się tłumaczeń pisemnych i ustnych, przygotowując się do pracy tłumacza w biurach tłumaczeń, firmach, turystyce i instytucjach kultury. Program obejmuje tłumaczenie ustne i pisemne, języki specjalistyczne i korespondencję handlową.
- Specjalność nauczycielska: Studenci są przygotowywani do pracy jako nauczyciele języka niemieckiego we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych. Program obejmuje podstawy dydaktyki oraz moduł dydaktyki nauczania języka niemieckiego.
Studia drugiego stopnia
Absolwenci studiów pierwszego stopnia wybierają specjalność podczas rekrutacji na studia drugiego stopnia. Dostępne specjalności to:
- Specjalność nauczycielska: Studenci realizują moduł praktycznego przygotowania do zawodu nauczyciela, obejmujący przedmioty takie jak nowe media w edukacji, nowe tendencje w nauczaniu języka niemieckiego, edukacja interkulturowa, warsztat pracy nauczyciela, projekt dydaktyczny i dydaktyka języków specjalistycznych.
- Specjalność translatoryczna: Program obejmuje rozwój profesjonalnych umiejętności, takich jak tłumaczenie ustne, tłumaczenie tekstów ekonomicznych i prawniczych oraz tłumaczenie wspomagane komputerowo (CAT).
Sylwetka absolwenta
Studia pierwszego stopnia
Absolwent posiada znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 oraz drugiego języka obcego na poziomie B2. Dysponuje zaawansowaną wiedzą z zakresu językoznawstwa, literatury, kultury i historii krajów niemieckojęzycznych.
- Język niemiecki w biznesie: Unikatowe kompetencje komunikacyjne, interkulturowe i społeczne.
- Specjalność translatoryczna: Umiejętności translatorskie i przygotowanie do pracy tłumacza.
- Specjalność nauczycielska: Pełne przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne, częściowe przygotowanie dydaktyczne, praktyka pedagogiczna i znajomość organizacji szkół.
Studia drugiego stopnia
Absolwent nabywa umiejętności językowe na poziomie C2 oraz pogłębioną wiedzę z zakresu filologii germańskiej. Jest przygotowany do podjęcia studiów podyplomowych i trzeciego stopnia.
- Specjalność nauczycielska: Przygotowanie do pracy jako nauczyciel języka niemieckiego we wszystkich typach szkół oraz jako lektor na uczelniach wyższych.
- Specjalność translatoryczna: Kompetencje w zakresie tłumaczenia ustnego i pisemnego.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci specjalności język niemiecki w biznesie
- Korporacje, przedsiębiorstwa, firmy działające na rynku międzynarodowym
- Instytucje Unii Europejskiej
- Sektor usług międzynarodowych (logistyka, turystyka, wymiana handlowa)
- Środki masowego przekazu
- Instytucje kultury
Absolwenci specjalności translatorycznej
- Biura tłumaczeń
- Korporacje, przedsiębiorstwa, firmy działające na rynku międzynarodowym
- Instytucje Unii Europejskiej
- Sektor usług międzynarodowych
- Sektor usług turystycznych
Absolwenci specjalności nauczycielskiej
- Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe
- Placówki oświaty
- Instytucje kultury
- Sektor usług edukacyjnych
- Wydawnictwa