Logo Uniwersytet Rzeszowski

Wychowanie Fizyczne

Uniwersytet Rzeszowski

Informacje o kierunku

Wydział

Kolegium Nauk Medycznych

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

wkrótce

Opis kierunku

Opis kierunku

Studia I stopnia

Absolwent zdobywa przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz częściowe przygotowanie dydaktyczne w zakresie nauczania wychowania fizycznego. Pełne kwalifikacje do pracy jako nauczyciel wychowania fizycznego na wszystkich poziomach edukacyjnych uzyska po ukończeniu studiów pierwszego i drugiego stopnia, zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dnia 25 lipca 2019 r.

Absolwent może znaleźć zatrudnienie w służbach mundurowych (policja, straż pożarna, wojsko, ratownictwo wodne) oraz w instytucjach oświatowych, badawczych i organizacjach społecznych związanych z kulturą fizyczną. Jest przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie sportu i rekreacji jako:

  • instruktor sportu: lekkoatletyki, piłki siatkowej, piłki nożnej, piłki ręcznej, boksu, pływania
  • instruktor fitness
  • instruktor tańca
  • instruktor gimnastyki korekcyjnej
  • instruktor wychowania fizycznego w służbach mundurowych

Absolwent uzyskuje uprawnienia instruktorskie oraz jest gotowy do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Studia II stopnia

Studia przygotowują do pracy pedagogicznej i wychowawczej na wszystkich poziomach edukacji. Absolwenci mogą pracować jako nauczyciele wychowania fizycznego w szkołach. Mogą również znaleźć zatrudnienie w służbach mundurowych (policja, straż pożarna, wojsko, ratownictwo wodne) oraz w instytucjach oświatowych, badawczych i organizacjach społecznych związanych z kulturą fizyczną. Są przygotowani do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sportu i rekreacji jako:

  • instruktor sportu: narciarstwa alpejskiego, snowboardu
  • trener personalny
  • trener przygotowania motorycznego
  • trener zdrowia

Sylwetka absolwenta

Studia I stopnia

Absolwent posiada podstawową wiedzę z zakresu nauk o kulturze fizycznej oraz praktyczne umiejętności planowania i organizowania pracy dydaktyczno-wychowawczej. Promuje zdrowie i aktywność fizyczną w miejscu pracy oraz w środowisku lokalnym. Jest zaawansowany w znajomości faktów dotyczących rozwoju fizycznego i motorycznego człowieka oraz metod wychowania fizycznego. Potrafi łączyć teorie z praktyką szkolnego wychowania fizycznego, kształtować postawy dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej oraz rozwiązywać złożone problemy współczesnego procesu wychowania fizycznego. Samodzielnie planuje własne uczenie się przez całe życie, pracuje w zespołach badawczych i efektywnie komunikuje się z otoczeniem. Współpracuje z innymi nauczycielami oraz rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci i młodzieży. Podejmuje działania na rzecz upowszechniania właściwych wzorów postępowania nauczyciela wychowania fizycznego.

Studia II stopnia

Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w zakresie nauk o kulturze fizycznej. Jest przygotowany do kierowania procesem edukacyjnym i badawczym, promowania postaw prozdrowotnych oraz pełnienia roli lidera w zakresie aktywności fizycznej. Jest gotowy do samokształcenia, działania innowacyjnego oraz rozwiązywania problemów badawczych. Współpracuje z innymi nauczycielami, rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci i młodzieży oraz interesariuszami swojej działalności dydaktycznej i usługowej.

Perspektywy zawodowe

Studia I stopnia

Absolwent może pracować jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej oraz jako instruktor w klubach sportowych, ośrodkach odnowy biologicznej, instytucjach oświatowych i miejscach rekreacji ruchowej (np. hotele, sanatoria, ośrodki sportowe). Może również znaleźć zatrudnienie w służbach mundurowych. Absolwent uzyskuje pełne przygotowanie pedagogiczne oraz jest gotowy do podjęcia studiów drugiego stopnia. Może zdobyć dodatkowe kwalifikacje jako instruktor sportu, fitness, tańca, wychowania fizycznego w służbach mundurowych oraz gimnastyki korekcyjnej.

Studia II stopnia

Absolwent jest przygotowany do pracy jako nauczyciel wychowania fizycznego w różnych typach szkół (szkoły podstawowe, branżowe, technika, licea, szkoły policealne) oraz szkołach sportowych i mistrzostwa sportowego. Może zdobyć dodatkowe kwalifikacje w wybranej specjalności instruktorskiej lub trenerskiej, prowadzić własną działalność gospodarczą oraz pracować w:

  • instytucjach kultury fizycznej
  • instytutach naukowo-badawczych
  • organizacjach społecznych
  • administracji rządowej i samorządowej
  • ośrodkach sportu i rekreacji
  • klubach sportowo-rekreacyjnych, siłowniach
  • związkach sportowych
  • miejscach rekreacji ruchowej (hotele, sanatoria, ośrodki sportowe)

Absolwent może zdobyć dodatkowe kwalifikacje i kompetencje jako instruktor sportu, trener przygotowania motorycznego, trener personalny oraz trener zdrowia.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

Nazwa dyscyplinyUdział procentowyWiodąca
wkrótcewkrótcewkrótce

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021182brak danychbrak danychbrak danych
2022120brak danych220144
2023157143220brak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 77 uczelniach:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Uniwersytet Morski w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni

Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Akademia Sztuki Wojennej

Akademia Sztuki Wojennej

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Zobacz pozostałe (69)
Messenger Logo

Kliknij i napisz do nas

Instagram Logo

dostanesie

Discord Logo

dostanesie.pl

Facebook Logo

dostanesie.pl