Opis kierunku
Absolwent kierunku Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem
Absolwent kierunku Biomonitoring i zarządzanie środowiskiem posiada gruntowną wiedzę z zakresu dziedzin podstawowych oraz multidyscyplinarnych związanych z ochroną środowiska w Polsce i na świecie. Po ukończeniu studiów, absolwent zdobywa kwalifikacje i umiejętności niezbędne do pracy w firmach, organizacjach oraz instytucjach działających w zakresie ochrony i kształtowania środowiska.
Cele kształcenia
Celem kształcenia jest przygotowanie specjalisty z szeroką wiedzą z zakresu nauk przyrodniczych oraz specjalistyczne kwalifikacje z zakresu:
- Ochrony przyrody (m.in. wdrażanie systemów ochrony przyrody w jednostkach administracji publicznej, czynna ochrona przyrody realizowana w ramach projektów NGO)
- Identyfikacji zagrożeń dla środowiska (m.in. podstawowe analizy chemiczne i fizyczne)
- Monitorowania i minimalizowania zagrożeń atmosfery, hydrosfery i gleby
- Monitorowania zagrożeń przyrody ożywionej i inwentaryzowania zasobów środowiska przyrodniczego (m.in. monitoring i inwentaryzowanie siedlisk, roślin i zwierząt przy różnego rodzaju inwestycjach)
- Realizacji zadań Państwowego Monitoringu Środowiska
- Działalności edukacyjnej z zakresu ochrony środowiska
- Zdobywania środków UE w zakresie ochrony środowiska (m.in. aplikacja wniosków i dokumentów do wybranych Funduszy Europejskich)
- Aspektów prawnych i ekonomicznych ochrony środowiska (m.in. znajomość aktów prawnych, procedur i trybów postępowań administracyjnych i kompetencji organów ochrony środowiska)
- Najnowszych trendów w systemach informacji przestrzennej (m.in. praktyczne posługiwanie się systemami GIS)
- Podstaw planowania przestrzennego (m.in. sposoby zachowania bioróżnorodności w miastach)
Możliwości pracy dla absolwenta
- Firmy eksperckie z zakresu ochrony środowiska przy planowanych i realizowanych inwestycjach liniowych (drogi, linie kolejowe) oraz monitoringu poinwestycyjnego (w ramach pracy w specjalistycznych firmach lub własnej działalności gospodarczej)
- Jednostki administracji państwowej (m.in. GDOŚ, MŚ, GDDKiA, Inspektoraty Ochrony Środowiska, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska) i samorządowej (m.in. Urzędy Gmin, Urzędy Powiatowe, Urzędy Marszałkowskie)
- Jednostki badawcze i przedsiębiorstwa zajmujące się odnawialnymi źródłami energii
- Organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia) działające w obrębie szeroko pojętej ochrony środowiska
- Jednostki naukowo-badawcze, parki narodowe i krajobrazowe, instytucje zajmujące się edukacją przyrodniczą
Absolwent będzie przygotowany do kontynuacji edukacji na studiach II stopnia.